• 58 içerik
  • 12 kategori
  • 0 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 100

  • Kasım 4, 2017

  • 0

  • 4

Batan Gemi Titanic Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Sıra Dışı Bilgi

Batan Gemi Titanic Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Sıra Dışı Bilgi

Titanic 15 Nisan 1912 yılında Kuzey Atlantik Denizinde bir buz dağına çarparak tam 1.514 kişiye mezar olan zamanın en büyük gemisidir. İşte bu gemideki bilinmesi gereken 10 ilginç bilgiyi şu şekilde derlenebilir.

1: Titanic gemisinde enstrümanlar ile müzik çalan müzisyenler aslında filmin bir parçası değil de gemi batarken de hala çalmaya devam etmişlerdir. Bunun nedeni ise yolcuların paniğe kapılmamaları ve motive olmalarını amaçlamaktadır.

2: Batma esnasında gemideki filikaların çoğunluğu alabileceği kadar insan almadı ve daha az dolduruldu bu yüzden geminin %53 gibi bir kısmı kurtarılma olanağı olmasına rağmen bu sebepten dolayı sadece %31’lik kısmı kurtarılmıştır.

3: geminin batmasına neden olan buz dağı aslında 30 saniye daha önce fark edilseydi gemiyi kurtarmak daha mümkün olacaktı.

4: Dağa çarpıp hasar alan geminin batması 2 saat 35 dakika sürmüştür. Bu kadar uzun bir şekilde sürmesinin nedeni ise geminin mühendisleri insanların gemiden tahliye edilip kurtulması için kendi hayatları pahasına gemiyi çalışır bir halde tutmaya çalışmışlardır.

5: gemide 4 tane baca bulunuyordu ancak içlerinde birisi sahteydi. Çünkü heybeti çok büyük olan geminin göze hitap etmesini istedikleri için yapmışlardır.

6: Gemide çok lüks ve konforlu dizayn edilmiş odalarda bulunmaktaydı. Bu odaların günümüzdeki değeri ise tam olarak 300 bin TL civarındadır. Ve çoğu çift bu odalarda konaklayarak balayını geçirmek için gemide bulunmaktaydılar.

7: Titanic bir okyanus gemisi olmasına rağmen buz dağına çarpıp da batan tek gemidir.

8: bu kadar ihtişamlı olan geminin maliyeti filmini yapmak için harcanan maliyetten daha azdır.

9: batan geminin araştırılma ve bulgulara ulaşma safhası 73 yıl sürmüştür.

10: Gemide bulunan köpeklerden sadece üçünün canı kurtarılmıştır.

admin

Yazar: admin

#admin

Profil sayfanızdan burayı doldurunuz.

58 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.