• 58 içerik
 • 12 kategori
 • 0 yorum
 • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

 • admin

 • 77

 • Kasım 4, 2017

 • 0

 • 5

Doğada Daha Çok Zaman Geçirmemiz İçin 13 Sağlam Neden: Doğa Nedir?

Doğada Daha Çok Zaman Geçirmemiz İçin 13 Sağlam Neden: Doğa Nedir?

Doğa canlıların en geniş yaşam alanı olan yere denir. Doğa insan eline bağlı olmaksızın sürekli kendini yenilemektedir. Canlı ve cansız maddelerden oluşmaktadır. Doğada insan hastalıklarına iyi gelecek pek çok kaynak bulunmaktadır.

Doğal kaynaklardan yoksun, bina ve betonların çoğunlukta olduğu büyük şehirlerde insanların yaklaşık olarak % 93′ ü yaşamlarını doğaya çıkmadan kapalı alanlarda geçirmektedirler. Doğada vakit geçirmenin insanlara fiziksel ve ruhsal faydaları vardır.

 1. Ruhsal problemi olan kişiler, anksiyete ve kaygı bozukluğu olan kişiler üzerinde doğanın çok yararlı etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar; bu tür rahatsızlıklara sahip kişilerin doğayla iç içe bir yaşam belirlemeleri sonrasında kendilerini daha iyi hissettiklerini göstermektedir.
 2. Doğada yaşamlarını sürdüren insanlarla yaşamlarını daima kent ortamında sürdüren kişiler arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Doğayla iç içe kişilerin birbirleri arasında dayanışma ve yardımlaşma duygularının daha çok geliştiği görülmektedir.
 3. Doğal ortamda yaşayan kişilerin diğer insanlara göre akciğer kanseri, astım gibi solunum rahatsızlıklarına yakalanma olasılıkları daha düşüktür.
 4. Doğada bol vakit geçiren kişilerin benlik algıları ve öz güvenleri gelişmektedir.
 5. Yapılan araştırmalara göre doğada daha çok vakit geçiren insanların diğerlerine göre daha çok yaratıcı bir zekaya sahip oldukları görülmektedir.
 6. Doğada daha fazla zaman geçiren kişilerin yaptıkları işlere daha fazla odaklandıkları ve konsantrasyonlarının diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir.
 7. Doğada bulunan bitkilerin salgıladığı kimyasalların insan vücudunun bağışıklığını güçlendirdiği bilinmektedir.
 8. Hareketsiz, doğadan uzak bir yaşam hayatı sürme dolaşım bozukluklarını da beraberinde getirmektedir. Düzenli olarak yapılan doğa yürüyüşleri dolaşım sistemini olumlu yönde etkilemektedir.
 9. Doğada bol zaman geçiren kişilerin diğer insanlara kıyasla daha az stresli oldukları görülmektedir.
 10. Doğada vakit geçirmek, vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar yaşamlarını daha çok doğa ortamında geçiren kişilerin kendilerini daha mutlu hissettiklerini göstermiştir.
 11. Doğada bol vakit geçiren insanların acıya dayanma eşikleri yükselmektedir. Hasta kişilerin doğal ortamda daha çabuk iyileştikleri görülmektedir.
 12. Doğanın çocuklar üzerinde de çok mühim etkileri vardır. Yeme bozukluğuna sahip çocukların doğa ortamında bu rahatsızlıklarının düzeldiği görülmektedir.
 13. Yaşamlarını doğada sürdüren kişilerin diğer insanlara oranla problem çözme yetenekleri daha fazla gelişmiştir. Bu kişiler daha çok çözüm odaklı kişilerdir.
admin

Yazar: admin

#admin

Profil sayfanızdan burayı doldurunuz.

58 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.