• 58 içerik
 • 12 kategori
 • 0 yorum
 • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

 • admin

 • 139

 • Kasım 11, 2017

 • 0

 • 2

Dünya’nın En Sıcak 10 Yeri

Dünya’nın En Sıcak 10 Yeri

 1. Ölüm Vadisi, Amerika

Doğu Kaliforniya’nın Mohave çölünde bulunan bir vadiye verilen addır. Rekor sıcaklık 56 derece ölçülmüştür. Ancak bu bölgede aşırı sıcaklara bağlı insan ölümü sadece bir defa kayıtlara düşmüştür.

 1. Bangok, Tayland

Aşırı derece de nemli bir şehirdir. Yıllık ortalama sıcaklığı 27 derece civarıdır. Yüksek sıcaklıklar Aralık ayının sonları, Ocak ayının başlarında dahi görülür. Sıcaklık geceleri dahi çok zor düşer.

 1. Dallol, Etiyopya

Volkanik olarakta aktif bir bölge olan Dallol sıcaklık bakımından her yönden sıkışmıştır. 35 dereceleri bulan sıcaklık ortalamaları yüzünden insanların bölgeden göç dahi ettikleri olmuştur. Bu bölge Afar çöküntüsü denilen bölgenin içinde bulunan bir yerdir.

 1. Tirat Zvi–İsrail

Deniz seviyesinden 224 metre yükseklikteki bir vadi içinde bulunan bir yerdir. Haziran 1942’de 53 derece olarak ölçülen sıcaklık bu bölgenin rekorudur.

 1. Rub’ al Khali, Arabistan

Dünya’nın en büyük kum çölüdür. Yıllık yağış miktarının çok az olduğu bir bölge. Arap yarımadasının 3’te 1’ni kapsayan bir çöl.

 1. Yanan Dağlar, Çin

Sincan-Uygur özerk bölgesinin sınırları içinde kalan sıra dağlar topluluğunun bir bölümünü oluşturur. Volkanik faaliyetler bu dağlarda oldukça yoğun. Ölçülen en yüksek sıcaklık 66 derece.

 1. Avustralya Kırgıbayırları, Avustralya

Bu bölgede yok denecek kadar az sayıda insan yaşıyor. Yoğun kuraklığın olduğu bir bölge. Ölçülen en yüksek sıcaklık değeri 69 derece.

 1. El Azizia, Libya

1922 yılına kadar yapılmış ölçümler arasında en yüksek sıcaklık değerlerine sahip olan bir bölgedir. Yaz mevsimi ortalama sıcaklık 49 derecedir.

 1. Kebili, Tunus

Sıcaklıkların 55 dereceye kadar çıktığı bir bölge olan Kebili, bir vahadır. Palmiye ağaçları, serinlemek için atlanılacak su kaynaklarına sahip bir bölge.

 1. Lut Çölü, İran

2000 li yılların başında dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklara sahip olan bölgedir. Üzerinde canlı barınmaz.

 

 

 

 

admin

Yazar: admin

#admin

Profil sayfanızdan burayı doldurunuz.

58 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.